Wałki oraz walce są powszechnie wykorzystywanymi elementami maszyn. Pomimo, iż mogą w praktyce wyglądać bardzo niepozornie- ich rola może być kluczowa, a bez nich maszyna może w ogóle nie ruszyć. Warto jednak zauważyć, że takie walce mogą mieć różne zastosowanie- dlatego też różne są powłoki, jakie w praktyce umieszcza się na takich walcach oraz wałkach. Jeśli więc jakieś przedsiębiorstwo chce podnieść wydajność pracy konkretnej maszyny na swojej hali produkcyjnej- może w pierwszej kolejności zacząć właśnie od tych niepozornych elementów.
Grupa Hannecard od lat specjalizuje się w wykonywaniu mieszanek wałków oraz walców, które projektuje się na indywidualne zamówienie klientów. Specjalista z takiej firmy będzie w stanie ocenić, jaki typ powłoki będzie najlepiej dopasowany do warunków i specyfiki produkcji. Tym samym, firma zyskuje pewność, co do tego, że dysponuje najbardziej ergonomicznym i przemyślanym rozwiązaniem, na jakie można sobie pozwolić.
Jakie walce oraz wałki można poddawać procesowi regeneracji?
Tak naprawdę każde, jedyne ograniczenia mogą dotyczyć maksymalnej wielkości oraz ciężaru takiego walca. Chodzi tutaj o tak praktyczne aspekty jak możliwość jego zdemontowania, a także transportu, a potem także o możliwości technologiczne firmy, która taką powłokę będzie nanosić. W przypadku chęci pokrycia walca powłoką metalową, niezbędna jest do tego celu specjalnie zaprojektowana kabina, która musi mieć oczywiście odpowiednią wielkość, aby walec mógł się w niej zmieścić. Także i szlifowanie wałków jest znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia w momencie, kiedy ma się do czynienia z mniejszymi elementami, z kolei obróbka dużego walca wymaga już znacznie więcej wysiłku.
Czego można oczekiwać od takiej powłoki?
Wybierając określoną powłokę bardzo często można określić jej twardość z wybranego zakresu. Mieszance poliuretanowej, a także gumowej można też dodać specjalnych właściwości, jakie są pożądane w procesie technologicznym. Może to być mieszanka, którą będzie można wykorzystywać przy kontakcie z żywnością. Inne mieszanki mają doskonałe właściwości antystatyczne lub nieprzywierające. Jeszcze inne stają się dobrze odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a także na bardzo duże ciężary. Kolejne mieszanki o dodatkowych właściwościach to mieszanki odporne na wysoką temperaturę, a także takie, które mają ulepszone właściwości uwalniające lub mają bardzo dobrą kleistość konfekcyjną.