Wypożyczanie samochodu podczas wakacji staje się coraz modniejsze i coraz więcej osób właśnie w taki sposób organizuje swój wyjazd. Jest to bowiem komfortową opcją, żeby zdecydować się na lot samolotem, aby skrócić czas podróży do minimum, ale też aby na miejscu mieć pełną swobodę poruszania się- skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. Jak się okazuje, wynajem samochodu zazwyczaj nie jest skomplikowany, zanim jednak się na niego zdecydujemy, zawsze powinniśmy zapoznać się z regulaminem świadczenia takiej usługi, a także z dokumentami, jakie podpisujemy. Pamiętajmy o tym, że zasady wynajmowania samochodów mogą być odrobinę inne w Polsce, a inne za granicą. Tak naprawdę wszystko to, co podpiszemy jako umowę jest dla nas wiążące. Czasem brak zrozumienia zapisów w umowie lub też w ogóle jej nie przeczytanie skutkuje tym, że nie mając w ogóle zamiaru kradzieży, właściciel wypożyczalni nas o nią oskarży.
Jak wynajmować samochód, aby oszczędzić sobie problemów?
Czytać, czytać i jeszcze raz czytać umowę oraz regulamin i bezwzględnie go przestrzegać. Jeśli wypożyczalnia uzna, że samochód został skradziony, najprawdopodobniej niezwłocznie zgłosi tę sprawę na policję. Oskarżenie o kradzież jest poważną sprawą, natomiast same wypożyczalnie bardzo dobrze ubezpieczają swoje pojazdy tak, aby w takich sytuacjach nie ponosić aż tak dużych strat. Dodatkowo, wiele firm wypożyczających samochody umieszcza w nich specjalny system, który pozwala namierzyć położenie ich pojazdów. Pamiętajmy jednak o tym, że doświadczeni złodzieje na pewno poradzą sobie z dezaktywacją tego zabezpieczenia, które tak naprawdę opiera się o lokalizator GPS. W sytuacjach konfliktowych z wypożyczalnią, zawsze dobrze jest skonsultować się z prawnikiem, który oceni, czy oskarżenia wypożyczalni nie są bezpodstawne.
W jaki sposób może dojść do kradzieży?
Zjawisko kradzieży samochodów z wypożyczalni jest coraz częściej spotykane. Złodzieje wykorzystują do tego dwie strategie. Mogą posłużyć się fikcyjnymi dokumentami, które zostały podrobione, aby spełnić wszelkie wymagania, jakie wypożyczalnia stawia zanim samochód zostanie udostępniony. W efekcie złodziej „legalnie” otrzymuje wóz, a następnie go nie zwraca. Drugim sposobem jest kradzież samochodu, który ktoś pożyczył w dobrej wierze, aby z niego korzystać. Za ukradziony samochód można uzyskać odszkodowanie, ale w momencie, kiedy faktycznie osoba, która w czasie kradzieży była odpowiedzialna za pojazd nie pomogła w jego kradzieży, chociażby w sposób nieświadomy. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy użytkownik pojazdu mógł zapomnieć zamknąć szyby, albo zostawił samochód otwarty, albo co gorsza zostawił otwarty samochód z kluczykami w stacyjce. Wypożyczany samochód można dodatkowo ubezpieczyć na własny koszt tak, aby ochronić się przed takimi właśnie sytuacjami i wiele osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Daje ono pewne zabezpieczenie, że w razie różnych zdarzeń losowych, będziemy mogli liczyć na wsparcie od ubezpieczyciela.
Przeczytaj historię związaną z tym artykułem: https://www.smr-law.at/pl/winny-az-do-uwodnienia-braku-winy-czyli-o-tym-jak-wynajmujac-samochod-z-wypozyczalni-polak-spedzil-niewinnie-60-dni-w-wiezieniu-w-austrii/