Foteliki samochodowe RWF czy foteliki 9-36 kg? Jak dokonać najbezpieczniejszego wyboru dla naszego dziecka?

Wyposażając się w fotelik samochodowy dla dziecka jesteśmy w stanie popełnić wiele błędów, o których nawet nie mieliśmy pojęcia. Kupujemy foteliki, o słabych wynikach w testach bezpieczeństwa, albo takie, których wyniki w ogóle nie są znane! Gdy jednak zaopatrujemy się w naprawdę dobry model, to często nie dobieramy go odpowiednio do wieku dziecka. Umieszczamy więc bardzo małe dziecko w dobrym foteliku przodem do kierunku jazdy! Jest to błąd, którego popełnianie wynika z niewiedzy na temat fotelików samochodowych RWF.

 

Dlaczego warto wybrać foteliki samochodowe RWF?

To, że przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejsze, niż przodem wiadomo już od dawna. Foteliki samochodowe RWF (ang. Rear Way Facing) można zakupić w wersjach nawet do 25 kg. Oznacza to, że po zamianie pierwszego fotelika 0-13 kg, który w oczywisty sposób musi być montowany tyłem, możemy przejść płynnie na ten 9-25 kg. Jest to drugi fotelik dziecka i dla wielu osób zaskoczeniem może być, że siedzący maluch nadal miałby być przewożony tyłem do kierunku jazdy. No właśnie, dlaczego tak?

 

Najmłodsze dzieci przewożone są tyłem, ponieważ nie mają na tyle rozwiniętych mięśni szyi, aby dały sobie one radę podczas zderzenia czołowego. Ponadto główka dziecka jest nieproporcjonalnie większa do reszty ciała. Szyja malucha jest więc o wiele bardziej narażona na negatywne skutki mocy uderzeniowej. W konsekwencji dziecku grozi zerwanie kręgów szyjnych podczas poważnej kolizji samochodowej.

 

Jedynym ratunkiem dla malucha, który znalazłby się w samochodzie podczas zderzenia jest fotelik samochodowy RWF. Absorbuje on energię podczas uderzenia. Oznacza to, że dziecko w takim wypadku wciśnięte byłoby w fotel, który pochłonąłby większą część przeciążenia. Nie ma jednak o tym mowy podczas jazdy przodem. Wtedy głowa bezwładnie poruszałaby się w dół i w górę, przed czym dorosłego człowieka chroni poduszka powietrzna.

 

Ochrona na pierwszym miejscu

Dziecko wobec tego nie jest chronione nawet poduszką powietrzną, która stanowi ratunek dla dorosłych. Dlatego też tak ważne jest to, aby, jak najdłużej podróżowało ono foteliku samochodowym RWF. Nawet po zmianie pierwszego fotelika. Tylko taka forma podróży jest w stanie je ochronić, nawet gdy potrafi już siedzieć i ma lepiej wykształcone mięśnie szyi, a główka nie leży bezwładnie.

 

Fotelik samochodowy 9-36 czy warto kupować?

Foteliki dla dzieci to temat budzący wiele emocji. Jako rodzice chcemy, żeby nasze dziecko było w samochodzie tak bezpieczne, jak to tylko możliwe. Z drugiej jednak strony często przeraża nas konieczność kupowania fotelika za fotelikiem, a dzieci przecież rosną. W odpowiedzi na takie właśnie problemy powstała kategoria fotelików samochodowych 9-36.

 

Przeciwnikami tego rozwiązania są najczęściej osoby, które popierają jak najdłuższa jazdę dzieci tyłem do kierunku jazdy. Wynika to z faktu, że według testów foteliki, które ‘’rosną wraz z dzieckiem’’, są mniej skuteczne. Ponadto wiele z nich montuje się jedynie przodem do kierunku jazdy, co w oczywisty sposób oznacza, że dosyć młode dziecko za wcześnie przestanie jeździć tyłem.

Można więc stwierdzić, że z jednej strony foteliki samochodowe RWF są bezpieczniejsze, a z drugiej nie należy całkowicie przekreślać kategorii fotelików samochodowych 9-36. Nadadzą się one jako drugi fotelik do samochodu, w którym rzadziej maluch podróżuje. Np. w samochodzie bliskiej rodziny.