jak dbać o sprzęgło

Jak dbać o sprzęgło?

Sprzęgło w samochodzie to jeden z najistotniejszych elementów, bez którego trudno wyobrazić sobie bezpieczną jazdę autem. Zadaniem pedału i całego mechanizmu sprzęgła jest chwilowe odłączenie silnika od układu napędowego. Sprzęgło jest między innymi niezbędne podczas zmiany biegów w samochodzie. Jednak od czasu do czasu zdarzają się usterki tego podzespołu. Wiele z nich wynika z nieprawidłowego użytkowania czy serwisowania mechanizmu. Jeśli chcesz uniknąć awarii dowiedz się jak prawidłowo dbać o sprzęgło.

 

  1. Jazda na tak zwanym „półsprzęgle” dopuszczalna jest tylko na parkingach i podczas ruszania. Jeśli często ten podzespół znajduje się w takiej pozycji powoduje to delikatne wciskanie łożyska wyciskowego w sprężynę talerzową wycisku sprzęgła. Efektem jest szybsze zużywanie sprzęgła. Może dojść także do jego spalenia. Często kobiet mają tendencję do jazdy na „półsprzęgle”, co wynika z ubierania butów na koturnach czy obcasach do prowadzenia auta. Tego rodzaju obuwie uniemożliwia dociśnięcie pedału do końca i wymusza tego typu jazdę. Dlatego do prowadzenia samochodu należy ubierać buty na płaskiej podeszwie. Nie wskazane są także klapki podczas prowadzenia pojazdów.
  2. Jadąc na „półsprzęgle” należy łagodnie puszczać pedał sprzęgła i nie dodawać zbyt dużo gazu. Sprzęgło w samochodzie zużywa się, bowiem najszybciej, jeśli łączy wał korbowy i napędowy w sytuacji, gdy mają one skrajnie różną prędkość obrotową.
  3. Ruszać z miejsca należy płynnie i spokojnie. Ruszanie z piskiem opon, palenie gumy i jazda z nie do końca opuszczonym hamulcem ręcznym to poważne zagrożenie dla sprawności sprzęgła. Tego typu zachowania kierowcy sprawiają, że okładziny sprzęgła zostają mocno obciążone. Może to w efekcie prowadzić do spalenie sprzęgła. Jeśli w kabinie zacznie unosić się swąd spalenizny należy zjechać na pobocze i odczekać kilkanaście minut aż układ napędowy ostygnie, dzięki temu może udać się ocalić sprzęgło przed spaleniem. Jeśli po uruchomieniu pojazdu czujesz, że nadal nie działa ono poprawnie – prawdopodobnie konieczna będzie wymiana sprzęgła.
  4. Profesjonalny serwis i naprawa. Powodem szybszego zużywania się sprzęgła mogą być także niefachowe naprawy czy serwisowanie. Próba wymiany sprzęgła bez odpowiedniej wiedzy może skończyć się jeszcze gorszymi i kosztowniejszymi usterkami. A nieprawidłowo zamontowane podzespoły szybko ulegają awarii. Dlatego, jeśli zauważymy kłopoty ze sprzęgłem – najlepiej jest udać się do profesjonalisty.

 

Stosując się do powyższych rad masz szansę w znaczący sposób przedłużyć żywotność sprzęgła w swoim samochodzie. Jednak należy pamiętać, że wytrzymałość sprzęgła zależy także od marki i modelu samochodu. To od konstruktorów w dużej mierze zależy także trwałość tego podzespołu. Przyjmuje się średnio, że sprzęgło może ulec uszkodzeniu po 40 – 100 tysiącach kilometrów. Jednak należy pamiętać, że wpływ na to ma także omawiana powyżej eksploatacja: sprzęgło w samochodach jeżdżących po mieście posłuży krócej, niż sprzęgło w autach jeżdżących na dłuższych trasach. W mieście częściej, bowiem zachodzi potrzeba jego użycia.